Haddi aşan Türkiye çıkışı!

Fener Rum Patrikhanesi’nin gayriresmi ABD temsilcisi Elphidophoros, Kıbrıs Barış Harekatı’nı hedef alarak Türkiye’yi işgalci ilan etti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılı dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte konuşan Elphidophoros, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 50 yıldır işgal altında olduğunu” iddia etti.

Elphidophoros, ABD’nin California eyaletinin San Diego şehrinde düzenlenen 47. Din Adamları Laik Kongresi’ne “onur konuğu” olarak katıldı. 3 Temmuz’daki toplantının ardından verilen konserde Türkiye aleyhinde konuşmalar yapıldı.

Toplantıya Yunanistan Los Angeles Başkonsolosu Christina Balasopoulou ve Güney Kıbrıs’ın Los Angeles Fahri Başkonsolosu Andreas Kyprianidis da katıldı.

‘BİR ON YIL DAHA İZİN VERMEYECEĞİZ’

“Kıbrıs: Kucaklaşmanın Ülkesi” başlıklı konserde kürsüye gelen Başpiskopos, “işgalin anısını onurlandırmayı amaçladığını” belirtti.

Elphidophoros, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) varlığının yasa dışı olduğunu iddia ederek, “Türk birliklerinin bu egemen ada devletinin üçte birini işgal ederek yasadışı şekilde ele geçirmesinden bu yana elli yıl geçti. Dünyanın bunu unutmasına izin vermemeliyiz: Kıbrıs, Yunan kimliği ve kültürünün mihenk taşıdır ve her zaman öyle kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

‘ADALET DAVASINI DÜNYAYLA PAYLAŞIN’

Başpiskopos, geceye katılanlardan “Kıbrıs’ın adalet davasını” dünyayla paylaşmalarını istedi ve şunları söyledi:

“Barışçıl, adil ve hakkaniyetli bir çözüm kabul edilmeden bir on yılın daha geçmesine izin vermeyeceğiz. Kıbrıs’ın 10 bin yıllık tarihinin görmezden gelinmesine, hele ki unutulmasına asla izin vermeyeceğiz.”

İstanbul Bakırköy doğumlu bir Türk vatandaşı olan Elphidophoros, “Bu bizim hikayemiz, bizim anlatımız ve bunu kimse bizden alamayacak.” ifadelerini kullanarak Türkiye’ye yönelik hadsiz çıkış yaptı.

İŞGAL AÇIKLAMASI İLK DEĞİL

Başpiskopos, Temmuz 2021’de Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte de Türkiye’yi Kıbrıs’ta işgalci ilan etmişti.

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesini de unutmayacaklarını belirten Başpiskopos, KKTC ve Türkiye’nin işgalciliğine karşı mücadele etmeyi geçmişe duydukları bir borç olduğunu dile getirmişti.

Elphidophoros, ABD Başkanı Biden’in 2021’de sözde Ermeni Soykırımını tanıyan açıklamasını da “memnuniyetle karşıladıklarını” ifade etmişti.

ELPHİDOPHOROS KİMDİR?

ABD’deki görevinden önce Heybeliada Ruhban Okulu yöneticiliği ve Bursa Piskoposluğu görevlerini yürüten Elphidophoros, Haziran 2019’da Lozan Barış Antlaşması hiçe sayılarak yasa dışı şekilde Bursa’dan ABD’ye tayin edilmişti.

ABD merkezli World Religion News isimli haber sitesinde 22 Aralık 2017 tarihinde Martin Banks imzasıyla yayınlanan bir analizde, Elphidophoros için Patrik Bartholomeos’un muhtemel varisi olduğu ileri sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x