Lise yönetimi elbise giyen öğrencileri ‘uygunsuz kıyafet’ diyerek mezuniyete almadı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde lise yönetimi, mezuniyet töreni için elbise giyen öğrencilerin okul bahçesine girmesine engel oldu.

DHA’nın aktardığına göre Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrenciler için okul bahçesinde tören düzenlendi.

Tören öncesi okul yönetiminin oluşturduğu ‘Mezuniyet Komisyonu’ velilere, ‘Veli izin onay formu’ gönderdi. Formda “Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz) ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.

Dün düzenlenen tören öncesi elbise giyen bazı kız öğrencilerin “yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri” gerekçesiyle okul bahçesine girişine izin verilmedi. Yönetim okulun kapılarını kapatırken, veliler ve öğrenciler duruma tepki gösterdi.

Veliler ile yönetim arasında çıkan tartışmanın ardından okula jandarma ekibi sevk edildi. Bir veli “

Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula giderek olaya müdahale etti. Doğan veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrencileri bahçeye alarak mezuniyet törenine katılmalarını sağladı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x