Murat Yetkin: Saraçhane’de ya da başka yerlerde toplanan kitle, iktidarın gözüne Taksim’i doldurabilecek kadar görünseydi durum daha baştan farklı seyrederdi

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, dün 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda CHP ile DİSK ve KESK gibi sendikaların Saraçhane’deki yüzlerce polisten oluşan ablukayı aşmayarak dağılmasına ve Taksim Meydanı’na yürümemelerine gelen eleştirileri değerlendirdi. Yetkin, “Saraçhane’de ya da Taksime çıkan başka yerlerde toplanan kitle iktidarın gözüne Taksim’in doldurabilecek kadar görünseydi durum daha baştan farklı seyrederdi.” görüşünü aktardı. 

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin vermedi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane’ye geldi, sendikalar ve vatandaşlarla selamlaştı. Basın açıklaması yapan Özel ve İmamoğlu, daha sonra alandan ayrıldı. 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüme çağrısı yapan CHP’nin, Saraçhane’de polisin barikat kurduğu surlardan dönme kararı tartışılmaya devam ediliyor. 

Gazeteci-yazar Murat Yetkin de sendikalar ve CHP’nin 1 Mayıs duruşunu ve neden etkili bir anma gerçekleşemediğine yönelik fikrini şu satırlarla ifade etti: 

“Saraçhane’deki polis kordonu önünden dönmek zorunda kalan CHP lideri Özgür Özel’i ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nu (ve yanlarındaki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu) “Neden barikatı aşıp geçmediniz” diye suçlamak en kolayı. Ne yapsaydı Özel ya da Çerkezoğlu? Zaten -kabul edelim ki polis dayağını, gaz bombasını, ters kelepçeyle gözaltını göze alıp gelmiş ve maalesef sayıları Taksim’e gidebilseler meydanı dolduramayacak kitleyi güvenlik güçleriyle çatıştırsalar mıydı? O zaman neden 1 Mayıs diye öne çıkıp kitlelerini heyecanlandırdılar diye sorabilirsiniz.

Aynanın gösterdiği tablo işte o yüzden Saraçhane’de duruyordu bakmak isteyenlere. Çünkü Saraçhane’de ya da Taksime çıkan başka yerlerde toplanan kitle iktidarın gözüne Taksim’in doldurabilecek kadar görünseydi durum daha baştan farklı seyrederdi. 1 Mayıs’a sahip çıkacak olan 1 Mayıs’tan 1 Mayıs’a seslerini duyurmaya çalışan sosyalist gruplardan önce işçi sendikalarının, kol ya da kafa emeğiyle çalışanların kendileri olmak zorundadır.”

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır..


TIKLAYIN – İstanbul’da 1 Mayıs: Saraçhane’de polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti, tertip komitesi eylemin sona erdiğini duyurdu

TIKLAYIN – Murat Sabuncu’nun yazısı | Özel 1 Mayıs’ı iyi yönetemedi; zayıf tükürük sakal ıslatır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x