BMW, Elektrikli M3’ün “Rakipsiz” Olacağına İnanıyor

Elektrikli otomobillere yaptığı yatırımlarda hız kesmeyen BMW, M3 modelini tamamen elektrikli versiyonuyla değiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Alman otomotiv devi, önümüzdeki yıllarda Neue Klasse platformunda üretilecek olan otomobillerini birer ikişer tanıtacak. Bu modellerden biri de M3’ün yerini alacak olan tamamen elektrikli M3 olacak. 

Araçla ilgili olarak açıklamalarda bulunan BMW’nin M CEO’su Frank van Meel, oldukça iddialı ifadeler kullandı. Motor Trend’e konuşan CEO, bu modelde dört elektromotorlu bir kurulum kullanmak istediğini vurguladı. Buna göre her bir teker ayrı bir motordan güç alacak ve merkezi bir sistem tarafından kontrol edilecek. Böylece aracın kontrolü, mümkün olan en üst seviyeye çıkarılacak. 

Güçlü ve performanslı bir sedan geliyor

BMW’nin Ar-Ge departmanının başındaki isim olan Frank Weber ise otomobilin bir megawatt güç (1359 beygir) üreteceğine işaret ederken, aracın batarya kimyası ve soğutmasının daha önce görülmemiş bir sistem olacağını iddia etti. Şirketin kendi tasarladığı elektromotorlar, 800 Voltluk bir mimariye ve bu sistemin sıkıntısız çalışması için özel bir yazılıma sahip olacak. 

BMW ayrıca M3’ün daha hafif ve arkadan çekişli bir varyantını da piyasaya sürmeyi planlıyor. Motor sayısının yarıya inmesi ile birlikte bu modelde gücün de yarıya indiğini görebiliriz. Yine de bu güç bile oldukça etkileyici bir performans vaadediyor. 

Neue Klasse tabanlı 3 serisi 2026da yollarda olacak. M3 içinse 2027yi beklemek gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x